راه های تماس :
1 ابتدا با شناسه کاربری خود وارد سایت شوید
2 روی کلید سبز رنگ بالای سایت کلیک کنید
3منوی ارسال پست جدیدرا کلیک کنید .
  • ساعات مجاز برای تماس : 10 تا 16
  • روزهای کاری : شنبه تا 4شنبه
  • ایمیل : data(@)rastchin.com
 
اگر مشکل شما همچنان برقرار است یا سوالات دیگری دارید می توانید با شماره تماس 09125160996 تماس بگیرید
 

چرا اکثر افراد موفق یکسان لباس می پوشند؟

مارک زاکربرگ موسس فیسبوک در جلسه پرسش و پاسخی که در جولای 2014 برگزار شده بود توسط یکی از شرکت کنندگان با سوال جالبی رو به رو شد: چرا هر روز همین تیشرت خاکستری را به تن می کنید؟ زاکربرگ پس از رو به رو شدن با این سوال از شریل سندبرگ (کارمندش) خواست که تائید کند بیشتر از یک تیشرت دارد! و اضافه کرد که وقت گذاشتن روزانه برای انتخاب لباس چیزی نیست ک بخواهد انرژی خود را صرف آن کند:
"من واقعا تلاش میکنم زندگی ام خالی از تصمیم گیری های بیهوده باشد تا بتوانم بهترین خدمات را به جامعه ارائه دهم."


تنها زاکربرگ نیست که این طرز فکر را دارد. بسیاری از افراد موفق از گذشته تا کنون با مارک هم عقیده اند. افرادی مثل مجری استرالیایی تلویزیون، کارل استفانوییچ متنوع نبودن لباس در کمد آقایان را یک امتیاز می دانند. در ادامه با تعدادی از این افراد آشنا شوید.


orange استیو جابز
یقه اسکی مشکی،شلوار جین آبی و کتونی سفید
لباس پوشیدن استیو جابز به قدری طرفدار پیدا کرده که تعداد زیادی از کارکنان شرکت اپل نیز همانند او لباس می پوشند.جابز اشاره کرده بود که زمانی در فکر طراحی لباس فرم برای تمام کارکنان اپل بوده و این موضوع با مخالفت های زیادی همراه شده است.
در دهه 1980 جابز در سفر خود به ژاپن و شرکت سونی متوجه لباس فرم کارمندان می شود. مدیر شرکت سونی، آکیو موریتا به جابز می گوید : بعد از جنگ جهانی دوم کارمندان توان مالی خرید لباس مناسب را نداشته اند و بدین دلیل لباس فرم کم کم همه گیر می شود. جابز نیز می گوید که می خواهد این لباس فرم را در شرکت خود اجرایی کند
او از یک طراح ژاپنی به اسم ایزی میاکی می خواهد که یک جلیقه مشکی از جنس نایلون برای کارمندان شرکت طراحی کند. جابز می گوید " من با نمونه ها به شرکت بازگشتم و به همه گفتم چقدر خوب میشه که همه این لباس ها رو بپوشیم. اما دیگران ابراز تنفر کردند! "
با وجود عدم استقبال کارمندان، استیو رابطه خود را با طراح لباسش ادامه داده و می گوید :
"من از میاکی خواستم تا تعدادی ازین لباس را برایم درست کند و او  100 دست آماده کرد." سپس جابز در کمد لباس خود را باز می کند و با نشان دادن لباس ها به خبرنگار، می گوید این تعداد برای بقیه عمر من کافیست!

 

orange باراک اوباما
کت شلوار سرمه ای یا خاکستری
اوباما درطی کنفراس مطبوعاتی در اوایل سال 2014 میلادی با پوشیدن کت شلوار کرم جلب توجه کرده بود. او اصولا با کت شلوار سرمه ای یا خاکستری دیده شده بود و حتی در اظهار نظری بیان کرده بود که این نوع پوشش به تصمیم گیری اش کمک میکند.
"من نمیخواهم روزانه وقت خود را صرف انتخاب لباس یا غذا کنم چرا که تصمیمات بسیار زیادی را باید در طول روز بگیرم"


orange آلبرت انیشتین
یک مدل کت شلوار همیشگی
البته بسیاری از شاگردان انیشتین این مسئله را رد کرده اند. بنا به گزارش هایی همسر دوم انیشتین السا لباس هایی زیبا و قیمتی برای این دانشمند انتخاب می کرده است.هرچند در زمان کهنسالی انیشتین همواره با سوئیشرت کتان و کفش صندل دیده می شد.


orange دین کامن
پیراهن جین،شلوار جین،کفش کار
خالق segway به غیر قابل پیش بینی بودن معروف است.کامن هنوز مشغول کار روی پروژه هایی مربوط به آینده است و به طور ویژه تلاش بی وقفه ای بر روی روی موتور استرلینگ دارد.


orange کارل لاگرفلد
کت شلوار مشکی،پیراهن سفید،عینک دودی
لاگرفلد می گوید مدیر یک شبکه تلویزیونی بودن همیشه بدین معنا نیست که شما با مد روز لباس بپوشید. البته لاگرفلد ممکن است نسبت به بقیه افراد این لیست، تنوع بیشتری در لباس پوشیدن داشته باشد اما همواره به اصول خود پایبند است.


orange کریستوفر نولان
ژاکتی تیره با یقه باریک بر روی پیراهن آبی بهمراه شلوار سیاه و سفید قدیمی ساییده شده و کفشی معمولی
مجله نیویورک تایمز مطلبی راجع به لباس های ثابت نولان منتشر کرده بود که درآن نولان نیز عقیده داشت وقت گذاشتن برای انتخاب لباس روزانه هدر دادن انرژی و وقت است.

 اما چرا باید این افراد ، هر روز لباس یکسان بپوشند؟!

صنعت مد همواره دست آویز تغییرات است و باید توجه داشته باشیم که در پشت این حجم تغییرات، سود صاحبان این صنعت نهفته است. اما از سوی دیگر افزایش آگاهی عموم مردم از طریق برخی اشخاص مهم جامعه باعث شده که مردم بیشتر و بیشتر به مدهای ساده تر روی بیاورند.
بسیاری از مردم تعجب می کنند که چرا باید هر روز یک لباس را برای پوشیدن انتخاب کرد آن هم زمانی که مشکل مالی وجود نداشته باشد. اگر شما نیز فکر میکنید که چرا افراد موفق هر روز همان لباس روزمره خود را می پوشند یا اگر در نظر دارید که لباس های ساده تری را برای خودتان انتخاب کنید، در اینجا 7 دلیل قانع کننده وجود دارد:


1- تصمیم گیری های کمتر
افرادی که هرروز باید تصمیمات مهم بگیرند، حذف این مشغله که هرروز صبح باید چه چیزی بپوشند باعث می شود فضای ذهنی آزادتری داشته باشند و سوی دیگر در طی روز خلاق تر باشند.
بارک اوباما می گوید " شما می بینید که من تنها کت شلوار خاکستری یا آبی می پوشم. من در تلاش برای کمتر شدن تصمیمات هستم و نمی خواهم مدام در مورد آنچه که میخورم و می پوشم تصمیم گیری کنم. چرا که تصمیمات مهم دیگری باید بگیرم"
مارک زوکربرگ (موسس فیسبوک) نیز منطق مشابهی دارد : حذف یک تصمیم بیهوده در صبح منجر به بهتر شدن تصمیم گیری در مورد مسائل مهم می شود.

2- زمان بیشتر
تا وقتی باری که بر دوشمان است را برنداریم متوجه نمی شویم دقیقا چقدر فشار به ما وارد شده. اما زمانی که این کار را می کنیم بلافاصله حس آزادی را تجربه می کنیم. 5 سال پیش پروژه نوشتن 33 مقاله در مورد نوع پوشش را شروع کردم که  3ماه هم زمان برد. این پروژه ساده اما بسیار مفید بود و من یکی از بزرگترین مزایای محدود کردن کمد لباس یعنی هدیه زمان را کشف کردم! آماده شدن در صبح سریعتر کارآمدتر آسان تر شده بود.

3- استرس کمتر
خانم ماتیلدا کال (کارگردان ساکن نیویورک) خسته شدن از تصمیم گیری و زمان محدودش را، دلیل پوشیدن لباس تکراری بر می شمرد. اما دلیل دیگر جالبی را نیز ارائه می کند : کاهش استرس. اگر شما در طول روز استرس کمتری داشته باشید آیا تصمیمات بهتری نمی گیرید؟
سوالاتی مانند آیا این لباس رسمی است؟ خارج از عرف نیست ؟ کوتاه نیست؟ حذف می شود. بماند که خیلی ها وقتی پایشان به ایستگاه مترو می رسد از چیزی که پوشیده اند پشیمان می شوند. اما حالا من با تی شرت سفید  و شلوار مشکی اضطراب کمتری در طول روز دارم.

4- هدر رفتن کمتر انرژی
کریستوفر نولان چندین فیلم منتقدانه و تجاری موفق در اوایل قرن 21 ساخته است. به نقل از روزنامه نیویورک نیوز، مدت ها پیش تصمیم گرفته است " اتلاف انرژی هرروز برای انتخاب لباس" را کنار بگذارد. در حال حاضر او برای حل این مشکل به این صورت لباس می پوشد : ژاکت مشکی روی یک پیرهن آبی روشن و یک شلوار مشکی.
باید توجه داشت منظور نولان از اتلاف انرژی، غیراز کمد بزرگ تر مواردی مانند نگهداری از لباس ها و مرتب کردن را نیز در نظر گرفته است. اگرچه ممکن است میزان شست و شوی لباس کمتر نشود اما لااقل نحوه آن (برنامه ماشین لباسشویی) خیلی متنوع نخواهد بود.

5- انسجام بیشتر
برای این مورد یک مثال رایج تر بزنیم. مادری در ایالت دالاس زندگی می کند که به تازگی کمد لباس بزرگ خود را با یک کوچک تر تعویض کرده است! اما او در مورد دلیلش چه می گوید؟ اگر بخواهم بطور خلاصه بگویم، کمد لباس قبلی من مانند منوی یک تولیدکننده چیزکیک بود! بیشتر گزینه ها مناسب نبودند یا راحت تر بگویم آن ها را دوست نداشتم. اما الان کمد لباس من شبیه یک منوی شام عالیست. انتخاب های کمتری دارم اما مطمئن هستم که تمامی موارد مناسب هستند. الان احساس بهتری دارم.
انسجام و کارایی بیشتر شعاری است که هر کمد لباس باید داشته باشد! و شاید این دلیلی باشد که این فرهنگ رو به رشد می رود

6-شاخص شدن
آلیس گرگوری، نویسنده اهل نیویورک در یک مجله به اصطلاح و مفهوم جالبی اشاره کرد : " ICONIC (نماد شدن) راهی ارزان و البته آسان برای مشهور شدن است!" او ادامه می دهد که : پوشیدن یک یونیفرم و لباس مشخص می تواند نشان دهنده بلوغ شخصیت نیز باشد. اینکه شما هرروز یک لباس می پوشید در بیننده اینطور القا می کند که شما فردی مشهور و پیشکسوت هستید. اگر شخصیت های کارتونی را نیز دیده باشید معمولا لباسشان عوض نمی شود.

7-هزینه کمتر
شاید کمد خیلی از ما پر از لباس و کفش باشد و ما هیچوقت به مجموع هزینه ای که برای آن کرده ایم دقت نکرده باشیم اما به نقل از آمار بانک مرکزی هر ایرانی بطور میانگین در سال حدود 1میلیون و سیصد هزارتومان صرف خرید لباس و کفش می کند. تصور کنید اگر شما از لباس های تکراری و شاخص استفاده می کردید مسلما این عدد مقدار کمتری می داشت. البته ما زمانی که برای خرید کردن می گذارید را  حساب نکردیم.

ما جامعه ای هستیم که تمایل داریم رو به سمت آزادی و آسایش برویم و مسلما یک راهکار می توانید همین پوشش ساده تر باشد و بطور خلاصه می توان گفت افرادی که دقت بیشتری در خرید دارند و سادگی را لحاظ می کنند از هزینه و استرس کمتر و آرامش بیشتر برخوردار هستند.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 2)
انتشار موقعیت
بالا