راه های تماس :
1 ابتدا با شناسه کاربری خود وارد سایت شوید
2 روی کلید سبز رنگ بالای سایت کلیک کنید
3منوی ارسال پست جدیدرا کلیک کنید .
  • ساعات مجاز برای تماس : 10 تا 16
  • روزهای کاری : شنبه تا 4شنبه
  • ایمیل : data(@)rastchin.com
 
اگر مشکل شما همچنان برقرار است یا سوالات دیگری دارید می توانید با شماره تماس 09125160996 تماس بگیرید
 

اردک ماندارین یکی از زیباترین اردک های دنیا!

4.8
1 1 1 1 1
رتبه 4.80 (5 رای)

اردک ماندارین اردکی است که گونه هایی از آن در شرق آسیا وجود دارد. اندازه این اردک متوسط، قد آن 41 تا49 سانتی متر و طول بال های آن بین 65 تا 75 سانتی متر است. به عنوان یک جاندار اهلی میتوان آن را نزدیک به دسته اردک های جنگلی در آمریکای شمالی دانست.

نر بالغ این پرنده بسیار زیبا و قابل توجه است. دارای منقار و صورت مایل به قرمز و یک هلال بزرگ سفید بالای سر است. در اطراف صورتش نیز مو دارد.سینه ی این پرنده، بنفش با دو خط سفید عمودی است. دو طرف آن قرمز و در پشت نیز دم نارنجی رنگ دارد. ماندارین ماده شباهت زیادی به ماده اردک جنگلی دارد با حلقه چشم سفید که یک خط از چشم تا پشت آن کشیده شده است.

هر2 پرنده تاج دارند اما تاج در پرنده ی نر بیشتر مشهود است. مانند بیشتر گونه های اردک، نر در فصل جفت گیری پرهایش ریخته و شیبه به اردک ماده میشود اما با این حال میتوان آن هارا از طریق منقار درخشان  زرد-نارنجی  و خط چشم کم رنگ و عدم وجود تاج (کاکل) در ماده از یکدیگر تشخیص داد. جوجه اردک های ماندارین از نظر ظاهری تقریبا شبیه به جوجه اردک های جنگلی و جوجه  اردک های وحشی هستند اما با خط چشمشان از اردک های وحشی و جنگلی تمییز داده میشوند. خط چشم اردک های وحشی و جنگلی فقط دور چشمشان است در حالی که خط چشم اردک های ماندارین از چشم تا دمشان  امتداد یافته است.

البته اردک ماندارین سفید رنگ نیز وجود دارد که ناشی از جهش ژنتیکی می باشد. با وجود اینکه ریشه این جهش ژنتیکی مشخص نیست، این طور تصور فرض شده که جفت گیری مداوم پرندگان با نسبت خانوادگی مشابه و همچنین اصلاح نژاد منجر به کمتر شدن ترکیبات ژنتیکی و در نتیجه ایجاد مشکلات ژنتیکی مانند آلبانیسیم گردیده.

این گونه از پرندگان در شرق آسیا بیشتر یافت می شوند. صادرات و خراب کردن جنگل ها که سکونت گاه این نوع پرندگان است باعث کاهش جمعیت در شرق روسیه  و چین تا کمتر از 1000 جفت شده اما گمان میرود که در ژاپن هنوز 5000 جفت  وجود داشته باشد. نزدیک به 7000 عدد در بریتانیا و بیشترین آمار  در  قاره اروپا در ناحیه برلین است.
در آمریکا نیز تعدادی از این پرنده قرنطینه شده (در شهر بلک مانتن و کارولینای شمالی) که تعدادشان محدود است. از صد ها پرنده ماندارین  تعدادی  از جمعیت  وحشی که آزادانه پرواز میکنند در سونومای کالیفرنیا هستند

این جمعیت نتیجه فرار تعداد زیادی از اردک های ماندارین از شکار  است که در طبیعت تولید مثل می کنند.


تولید مثل

محیط زندگی این پرندگان در طول زمان تولید مثل، در بوته زارهای لبه رودخانه ها است که بیشتر در مناطق کم ارتفاع رخ میدهد. اما به دنیا آمدن جوجه ها ممکن است در ارتفاعات بالای 1500 متر اتفاق بیوفتد. در حیات وحش اردک های ماندارین در زمین هایی که با درختان پوشیده شده و در نزدیکی رودخانه های کم عمق (باتلاق ها یا تالاب ها) تولید مثل میکنند. آن ها در در حفره های داخل درختان در نزدیکی آب  لانه میسازند. در طول بهار ماده ها پس از جفت گیری، روی تخم ها در حفره درختان میخوابند و پرنده ی نر در طول جوجه کشی از پرنده ماده و تخم هایش محافظت میکند. خود پرنده ی نر روی تخم ها نمیخوابد و قبل از باز شدن تخم ها آنها را ترک میکند.

پس از بیرون آمدن جوجه ها از تخم، مادرشان پرواز میکند و جوجه اردک هارا برای یاد دادن پرواز از لانه به بیرون هدایت میکند. بعد از اینکه همه جوجه ها از تخم بیرون آمدند، مادرشان را تا نزدیکی منبع آب دنبال میکنند

خورد و خوراک

ماندارین با راه رفتن و گشت زدن غذا به دست می آورد. آنها به طور عمده گیاه و دانه میخورند خصوصا تنه ی چوب راش. همچنین تعدادی از آنها ممکن است به وعده ی غذایی خود حلزون، حشرات و ماهی های ریز را نیز اضافه کنند.
رژیم غذایی ماندارین با عوض شدن فصل تغییر میکند: در پاییز و زمستان بذر و دانه درختان را میخورند و در بهار حشرات، حلزون، ماهی، گیاه و در تابستان قطره ی شبنم، کرم، قورباغه و نرم تنان و مارهای کوچک میخورند.
آنها در نزدیکی سحر یا در هوای گرگ و میش غذا میخورند و در طول روز بیشتر روی درختان و یا زمین می نشینند. نحوه شکار کردن ماندارین در نواحی مختلف حوزه زندگی آن متفاوت است.

راسو، راکن، سمور، موش خرما، جغد و مارها همگی از شکاچیان اردک ماندارین هستند اما بزرگترین تهدید برای اردک های ماندارین قطع شدن درختان منطقه زیستی اشان است. همچنین شکارچیان، اردک های ماندارین را تهدید میکنند چراکه آنها قادر به تشخیص اردک ماندارین (از دیگر انواع اردک در حال پرواز) نیستند و گاها آنهارا سهوا زخمی میکنند.
اردک های ماندارین برای مصارف خوراکی شکار نمیشوند اگرچه بر خلاف مقررات برای هدیه شکار می گردند(چون بسیار زیبا هستند)


فرهنگ ها

اردک های ماندارین در چین به عنوان یان یانگ (鸳鸯) یاد میشوند. در فرهنگ چینی اردک های ماندارین نماد بطول عمر زندگی زوج ها هستند. از این رو آنها به عنوان سنبلی از ازدواج محبت آمیز و وفادارانه و غالبا یک هنربرجسته در چینی محسوب می شوند. سنبل اردک ماندارین نیز در جشن عروسی استفاده میشود. یک ضرب المثل چینی راجع به اردک ماندارین برای کنایه از عشق ورزیدن زوجین هست که میگوید: دو اردک ماندارین در حال آب بازی کردن هستند!

چون پر های زینتی نر و ماده اردک ماندارین با یکدیگر متفاوت است این اردک ها در فرهنگ محاوره به عنوان زوج عجیب غریب و یا جفت متفاوت شناخته میشوند.

در فرهنگ کره ایی، اردک ماندارین نماد صلح و بهاری پر بار است. کره ایی ها نیز مانند چینی ها اعتقاد دارند که این اردک ها نماد زوج های زندگی هستند و به عنوان کادوی عروسی از آنها استفاده می کنند. این اردک در زندگی مشترک کره ایی ها نقش مهمی را ایفا میکند.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Mandarin_duck

افراد شرکت کننده در این گفتگو

  1. لطفا نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید - بمنظور افزودن پیوست یا ویرایش نظر وارد حساب کاربری شوید
0 کاراکتر
پیوست (0 / 2)
انتشار موقعیت

نظرات (1)

هنوز نظری ارسال نشده است
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون از توضیحات کاملتون،
من چطور میتونم جوجه ماندارین بخرم؟؟؟

بالا